AstroLINKS 
AstroLINKS - Polska i zagraniczna astronomia w zasięgu ręki
    
 Przeglądasz Do linków
* * 
Obserwacje optyczne Tu
 
Kategoria zawierająca witryny związane z obserwacją nieba w paśmie światła widzialnego, czyli dotycząca w znacznym stopniu amatorskich obserwacji nieba i hobbystycznej astrofotografii.
(Gabriel Pietrzkowski)
*
*


Promocja
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
Ogólniej
* * 
Obserwacje astronomiczne (9/11) Ogólniej
Strona główna   

Kategoria dotycząca obserwacji (nie tylko w paśmie światła widzialnego) naszego kosmicznego otoczenia, zarówno tego najbliższego, jak i najbardziej odległego.
(Marcin Marszałek)
*
*

Podkategorie
* * 
Astrofotografia (47/4) Podkategoria
Sprzęt obserwacyjny  Zdjęcia obiektów Drogi Mlecznej  Zdjęcia obiektów pozagalaktycznych  Zdjęcia obiektów Układu Słonecznego   

Wszystko o fotografowaniu nieba, czyli uwiecznianiu swoich obserwacji na kliszy, lub... w pamięci komputera :-)
(Łukasz Wiśniewski)
*
*

* * 
Atlasy nieba (18/2) Podkategoria
Katalogi obiektów astronomicznych  Programy astronomiczne   

Tu odnajdziesz szczegółowe mapy nieba, rzecz niezbędną dla każdego obserwatora nocnego nieba.
(Piotr Ligęza)
*
*

* * 
Kalendarze (25/0) Podkategoria
 

Kategoria obejmująca witryny, które powiedzą Ci co i kiedy obserwować.
(Marcin Marszałek)
*
*

* * 
Obserwacje sztucznych satelitów (8/0) Podkategoria
 

Linki do stron prezentujących porady i opisy obserwacji sztucznych satelitów Ziemi.
(Marcin Marszałek)
*
*

* * 
Prognozy pogody (8/1) Podkategoria
Kosmiczna pogoda   

W obserwacjach amatorskich czynnikiem determinującym powodzenie jest pogoda. To przede wszystkim od niej zależy, czy w ogóle ujrzymy coś na niebie. Dodałem tę kategorię z myślą o tych, którzy planują wycieczkę, której celem jest właśnie obserwacja a nie chcą się rozczarować...
(Wojtek Rutkowski)
*
*

* * 
Sprzęt obserwacyjny (11/4) Podkategoria
Firmy  Konstrukcja własnego sprzętu  Użytkowanie sprzętu  Zakup sprzętu   

Porady dotyczące zakupu sprzętu bądź jego wykonania; porównanie najróżniejszych modeli teleskopów, aparatów fotograficznych itd.
(Marcin Marszałek)
*
*


Linki
* * 
Astrofotografia
http://student.uci.agh.edu.pl/~binkiew/ (8690/1.40)
Pozycja obowiązkowa polski

Niesamowita strona Andrzeja Binkiewicza mówiąca o wszystkim co dotyczy obserwacji i fotografowania nieba. Początkujący mogą zapoznać się tutaj z podstawami mechaniki nieba, praktycznymi informacjami na temat różnych obiektów nadających się do obserwacji, oraz z zasadami i metodami astrofotografii. Bez wątpienia zaś każdemu polecam informacje o najciekawszych wydarzeniach na niebie w danym miesiącu, oraz imponujący zarówno pod względem tematyki, rozmiarów jak i wykonania zbiór zdjęć bogato uzupełniający tekst, oraz zebrany w galerii. Warto zwrócić szczególną uwagę na szeroko potraktowane tematy zaćmień, oraz komet. Muszę przyznać, że strona mnie urzekła i jestem przekonany, że spodoba się każdemu :-)

2000-11-03 18:02:46+01 (Marcin Marszałek)

*
*

* * 
Pracownia Komet i Meteorów - Comets and Meteors Workshop
http://www.pkim.org/ (4546/0.73)
Doskonały serwis częsciowo angielski

Strona osób miłośniczo obserwujących komety i meteory i ściśle współpracujących z tego typu organizacjami na całym świecie.

2000-09-21 16:24:24+02 (Michał Matraszek)


PKiM to orgnizacja założona w Warszawie, aczkolwiek współpracująca z International Meteor Organization. Na swojej stronie zamieszczają sprawozdania z obserwacji rojów meteorów, a także o spotkaniach jakie organizują. Zamieszczony na stronie biuletyn "Cyrqlarz" zawiera informacje z ostatnich obserwacji.

2001-01-20 14:13:58+01 (Gabriel Pietrzkowski)


Strona Pracowni Komet i Meteorów. Wiele informacji i poradników dla doświadczonych i początkujących obserwatorów. W wersji on-line dostępny także Cyrqlarz - biuletyn Pracowni Komet i Meteorów.

2005-07-29 23:41:49+02 (Anna Marszałek)

*
*

* * 
Moja Astronomia - Krzysztof Kida
http://mojaastronomia.fm.interia.pl/ (1561/0.31)
Doskonały serwis polski

Bardzo dobrze przygotowana propozycja poświęcona w głównej mierze kometom i gwiazdom zmiennym. Na szczególną uwagę zasługują artykuły znajdujące się w tych działach i to bynajmniej wcale nie dlatego, że do każdego z nich załączona jest bibliografia. POlecam także wizytę w niewielkiej, ale interesującej galerii oraz obejrzenie kolekcji meteorytów.

2004-01-11 01:53:47+01 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

* * 
The Student Telescope Network
http://www.du.edu/~rstencel/stn.htm (18206/3.19)
Doskonały serwis angielski

Oglądanie nieba na żywo przez Internet? To już możliwe!!! Szesnastolatek Ryan Hannahoe wywiózł teleskop zwierciadlany o średnicy zwierciadła głównego 350 mm w systemie Cassegraina na montażu paralaktycznym wyposażony jest w kamerę CCD do specjalnego ośrodka w górach Sacramento w Nowym Meksyku. Co najlepsze - za użytkowanie teleskopu (czas obserwacji przydzielany w 2-godzinnych blokach) nie pobierane są żadne opłaty tak samo jak za wykonywanie zdjęć, które są możliwe do natychmiastowego ściągnięcia. Witryna ta poza tym zawiera poradniki dotyczące on-line'owego oglądania nieba, użytkowania teleskopu oraz fotografowania obiektów astronomicznych, FAQ, propozycje atrakcyjnych obiektów, aktualny stan oświetlenia, zachmurzenia i warunków atmosferycznych w regionie gór Sacramento, uaktualnianą często mapę satelitarną tego regionu oraz wiele innych przydatnych informacji.

2002-03-01 19:44:35+01 (Andrzej Nowojewski)

*
*

* * 
teleskopy.pl
http://www.teleskopy.pl/ (9373/1.58)
Doskonały serwis polski

Centrum wymiany informacji o sprzęcie niezbędnym każdemu miłośnikowi obserwacji nocnego nieba. Na witrynę składa się uczęszczane forum do wymiany doświadczeń, giełda na której bezpłatnie można zamieścić ogłoszenie lub znaleźć używany sprzęt dla siebie, oraz godne polecenia FAQ. W FAQ można się zapoznać z podstawami jak i bardziej zaawansowanymi tematami dotyczącymi konstrukcji teleskopów. Jest tu wszystko o typach, montażach i okularach, można się nawet dowiedzieć jak badać naprężenia w szkle. Wiele osób zainteresują także opinie dotyczące popularnego w Polsce sprzętu, warto też przeczytać dział o obserwacjach przy pomocy lornetki. Nie zabrakło też małego zbioru programów.

2001-07-26 21:01:19+02 (Marcin Marszałek)


Oprócz tego na stronach serwisu znajduje się witryna Klubu ATM (Amator Teleskopowego Majsterkowania) im. Jana Heweliusza. Ten rozwijający się serwis zainteresuje wszystkie osoby, które chcą się dowiedzieć, w jaki sposób z materiałów podstawowych wykonać własnoręcznie teleskop. W serwisie znaleźć także można ofertę firmy Jerzego Poruczki - wykonuje on własnoręcznie teleskopy na zamówienie. Ceny poszczególnych elementów składowych oraz kilku gotowych teleskopów zostały wzbogacone rzetelną opinią i opisem nt. jednego z instrumentów wystawioną przez autorów serwisu Teleskopy.pl. Witrynę z pewnością można polecić wszystkim osobom, które maja zamiar kupić, użytkować lub usprawniać swe narzędzia do obserwacji nieba.

2001-12-04 21:05:29+01 (Andrzej Nowojewski)

*
*

* * 
Sekcja Obserwacji Słońca PTMA
http://sosptma.republika.pl/ (2042/0.35)
Doskonały serwis polski

Kapitalnie przygotowana strona. Grafika nie powala na kolana, ale za to, co tu mozna znaleźć! Jest poradnik obserwatora Słońca, megaarchiwum z danymi dotyczącymi naszej gwiazdy oraz informacje o działalności Sekcji. Polecam również dział poświęcony zaćmieniu Słońca z 11 sierpnia 1999.

2001-11-09 10:44:44+01 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

* * 
Słońce - Słoneczna Witryna
http://www.slonce.insite.pl/ (2425/0.41)
Doskonały serwis polski

Dynamicznie rozwijająca się strona dotycząca obserwacji najbliższej Ziemi gwiazdy - Słońca. Rewelacyjnie przygotowane przedsięwzięcie. Polecam zwłaszcza dział obserwacyjny z masą porad, a także ciekawe artykuły. Perełką na skalę chyba europejską jest podstrona dotycząca zegarów słonecznych. Po prostu super. Jest też parę programów astronomicznych oraz niewielka galeria. No i obowiązkowe świeże zdjęcia Słońca pochodzące ze Stanford Solar Center.

2001-10-14 01:18:17+02 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

* * 
USNO Astronomical Applications Department
http://aa.usno.navy.mil/ (1602/0.27)
Doskonały serwis angielski

Wydział Zastosowań Astronomicznych Obserwatorium Amerykańskiej Marynarki Wojennej (USNO). Zajmuje się publikacją szczegółowych danych potrzebnych w astronomii - przy obserwacjach - oraz wykorzystywanych w wojsku czy nawigacji morskiej. Wśród danych publikowanych na płytach CD-ROM, almanachach oraz na tej stronie, można znaleźć dokładne czasy wschodu i zachodu Słońca, Księżyca, szczegółowe informacje o jego fazach oraz położenie tych i innych ciał Układu Słonecznego na niebie.

2001-05-06 12:59:05+02 (Wojtek Rutkowski)

*
*

* * 
Serwis Astronomiczny
http://astronomia.ozone.pl/ (4330/0.69)
Doskonały serwis polski

Kolejny polski serwis astronomiczny (ale się tego namnożyło :). Znajdują się tu informacje o wielkich astronomach, wszystko to co powinno się znaleźć w standardzie każdego serwisu. Do tego aktualizowane co 30 min. satelitarne zdjęcie obrazujące stan zachmurzenia nad Polską.

2000-09-28 10:03:45+02 (Marta Górnicka)


Strona prezentuje szeroki zbiór (ponad 70 artykułów) podstawowych informacji z zakresu niemalże całej astronomii, oraz całkiem pokaźną galerię meteorytów. Miłośnicy domowego planetarium z pewnością zainteresują się zbiorem 30 programów do ściągnięcia. Najwięcej informacji dotyczy Układu Słonecznego (ze szczególnym naciskiem położonym na Słońce) oraz obserwacji. Nie zabrakło też słownika astronomicznego. Szkoda, że serwis nie jest ostatnio aktualizowany.

2000-09-28 11:42:31+02 (Marcin Marszałek)

*
*

* * 
Cybertech
http://www.cybertech.prv.pl/ (2419/0.40)
Doskonały serwis polski

Witryna nie jest poświęcona tylko astronomii, ale dział dotyczący tej dziedziny nauki jest całkiem dobrze rozbudowany. Autor - Leho - pisze między innymi o tym, co kazdy obserwator nieba powinien ze sobą zabrać na nocną wyprawę, szczegółowo opisuje gwiazdozbiory Oriona i Strzelca. Równie interesujący jest dział o kometach i rojach meteorów. Polecam też podstrony o ewolucji gwiazd, mgławicach i gromadach. Autor szczegółowo zajmuje się też Wenus i Księżycem. Doskonała podstrona dotycząca naszego naturalnego satelity funkcjonuje jako oddzielna witryna i doskonale spełnia swe zadanie.

2001-02-24 14:38:42+01 (Marcin Marszałek)

*
*

* * 
Jeff Bondono's Astronomy Page
http://www.eaglequest.com/~bondono/astro.html (950/0.15)
Doskonały serwis angielski

Pełno linków astronomicznych. Szczególnie dla osób zajmujących się amatorskimi obserwacjami nieba. Ale każdy zainteresowany astronomią powinien znaleźć coś dla siebie.

2000-10-02 00:05:25+02 (Kacper Kornet)

*
*

* * 
Towarzystwo Obserwatorów Słońca
http://www.tos.astrowww.pl/ (1611/0.26)
Witryna wyróżniająca się częsciowo angielski

Towarzystwo Obserwatorów Słońca - no cóż brzmi, ciekawie... Strona zawiera historię TOS i móstwo informacji o Słońcu :)

2000-09-29 17:51:41+02 (Marta Górnicka)


Strona w budowie!

Jest to podstrona oficjanlej strony internetowej Towarzystwa Obserwatorów Słońca. Jest tu bardzo wiele ciekawych informacji o plamach Słonecznych, struktórze naszej Gwiazdy, oraz danych fizyko-chemicznych. Oczywiście jest również porada jak obserwować Słońce i mnóstwo artykułów o tym ciele niebieskim.

2001-04-06 10:35:32+02 (Gabriel Pietrzkowski)


Strona Towarzystwa Obserwacji Słońca im. Wacława Szymańskiego. TOS działa od 1981 roku i zajmuje się prowadzeniem obserwacji plam słonecznych, pochodni fotosferycznych, obliczaniem liczb plamowych oraz zjawisk dotyczących stanu aktywności Słońca.

2002-01-23 15:28:54+01 (Wojtek Rutkowski)


Profesjonalnie przygotowana strona poświęcona badaniom Słońca z powierzchni Ziemi. Warto odwiedzić, jesli interesuje Cię ten temat i masz chwilę czasu...

2002-04-30 09:33:33+02 (Łukasz Wiśniewski)


Strona miłośników obserwacji Słońca. Nie, to nie są astronomowie lubiący w nocy spać :-) W dzień obserwują Słońce, a po jego zachodzie - zorze polarne.

2003-12-09 10:51:09+01 (Michał Matraszek)

*
*

* * 
Jeżyckie Obserwatorium Astronomiczne
http://www.joa.poznan.prv.pl/ (3834/0.68)
Witryna wyróżniająca się polski

Strona domowego obserwatorium Kuby Małeckiego w poznańskich Jeżycach. Poświęcona jest głównie teleskopom firmy Meade, choć można tu znaleść recenzje wielu popularnych w Polsce teleskopów innych producentów. Znajdziemy tu także wyniki obserwacji przeprowadzonych przez autora oraz jego zdjęcia.

2002-06-15 20:31:52+02 (Wojtek Rutkowski)


Strona została w ostatnim czasie wzbogacona o wersję angielską oraz dużą porcję nowych zdjęć. Zapraszamy do odwiedzin tych, którzy dawno tego nie czynili.

2003-08-24 09:54:27+02 (Michał Matraszek)

*
*

* * 
Strona o Słońcu
http://strony.wp.pl/wp/jjeziorowski/ (1537/0.28)
Witryna wyróżniająca się polski

Strona Jakuba Jeziorowskiego poświęcona przede wszystkim obserwacjami Słońca, sprzętowi oraz Towarzystwu Obserwatorów Słońca. Większość tekstów pochodzi z serwisu TOS. W dziale "Zdjęcia" znajdują się świetne fotografie naszej gwiazdy dziennej oraz zjawisk występujących na jej powierzchni.

2002-12-12 13:22:21+01 (Wojtek Rutkowski)

*
*

* * 
Wizualne obserwacje gwiazd zmiennych
http://sswdob.republika.pl/ (1979/0.33)
Witryna wyróżniająca się polski

Strona zawiera wyniki autentycznych obserwacji gwiazd zmiennych, które autor (Stanisław Świerczyński) prowadzi od kilkunastu lat. Prezentowane tu wyniki są przesyłane do AAVSO. Początkujący mogą zapoznać się z typami gwiazd zmiennych, oraz poznać podstawowe informacje dotyczące ich obserwacji.

2001-07-15 15:45:04+02 (Marcin Marszałek)


Internauta znajdzie tutaj między innymi dane pochodzące z obserwacji oraz kilka przystępnie napisanych artykułów poświęconych gwiazdom zmiennym różnych typów. Można również znaleźć nieco aktualności z tejże dziedziny.

2002-10-15 17:25:11+02 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

* * 
transitsearch.org
http://transitsearch.org/ (1735/0.32)
Witryna wyróżniająca się angielski

Strona projektu TransitSearch umożliwiającego amatorom astronomii poszukiwanie i badanie planet pozasłonecznych metodą fotometrii tranzytowej, czyli obserwacji zmiany blasku gwiazdy podczas przejścia na jej tle domniemanej planety.

2002-10-09 02:12:26+02 (Wojtek Rutkowski)

*
*

* * 
NKMA Szczecin
http://www.cosmo.prv.pl/ (1897/0.31)
Witryna wyróżniająca się częsciowo angielski

Strona NKMA Szczecin. Można tu zobaczyć mapkę aktualnie najciekawszego miejsca na niebie.

2000-10-28 11:11:00+02 (Wojtek Rutkowski)


Ciekawa graficznie strona zawiera potężny artykuł o gwiazdach zmiennych. Między innymi jakie są ich typy, jak je obserwować i jak zapisywać obserwacje. Dowiedzieć się można także o tym jak kupować lornetkę.

2001-01-20 14:21:33+01 (Gabriel Pietrzkowski)


Porządnie zrealizowana witryna Niezależnego Koła Miłośników Astronomii w Szczecinie (która kiedyś była witryną szczecińskiego oddziału PTMA). Znajdziemy tu nie tylko informacje o cotygodniowych spotkaniach. Mapka najciekawszego fragmentu nieba z wersją do wydruku, arkusz kalkulacyjny pozwalający na obliczanie podstawowych parametrów teleskopu, artykuł o kupowaniu lornetki, czy miła galeria, to nie jedyne miejsca, gdzie bez wątpienia warto zajrzeć.

2001-03-08 09:25:08+01 (Marcin Marszałek)


Warto zwrócić uwagę na porady autorstwa Grzegorza Koralewskiego dotyczące pomiarów jasności gwiazd przy pomocy kamerki internetowej (ten dział posiada swój angielski odpowiednik).

2002-10-01 13:28:14+02 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

* * 
Astronomicon
http://www.astronomicon.prv.pl/ (1502/0.27)
Witryna wyróżniająca się polski

Pierwszą i chyba największą zaletą tej strony jest bardzo duża ilość danych na temat prowadzenia obserwacji rozmaitych obiektów nocnego i dziennego nieba. Autor informuje nie tylko kiedy (jakkolwiek kalendarz astronomiczny jest tu bardzo rozbudowany), ale i jak obserwować. Poza tym znajduje się tu trochę zdjęć różnych obiektów. Twórca serwisu zatroszczył się również o mapy nieba, które można sobie ściągnąć z jego strony.

2002-06-08 13:53:14+02 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

* * 
Astronomia Popularna Home Page (Aleksander Trębacz)
http://www.cyf-kr.edu.pl/~ufjochym/ap/ (1582/0.26)
Witryna wyróżniająca się polski

Autor opisuje zjawisko zorzy polarnej (z załączonymi zdjęciami wykonanymi w Polsce). Zamieszczone są również zdjęcia z zaćmienia Słońca 11 sierpnia 1999r., prognoza pogody i krótka wzmianka o aktywności Słońca.

2000-11-15 15:51:50+01 (Gabriel Pietrzkowski)


Mnie udało się odnaleźć także informacje i kilka fotek dotyczących całkowitego zaćmienia Księżyca widocznego w Australii 16 lipca 2000, oraz raport z obserwacji zakrycia Delta Geminorum 2 kwietnia 2001. Strona na bieżąco też zapowiada wyjątkowe zjawiska warte obserwacji.

2001-10-30 16:05:16+01 (Marcin Marszałek)


Dorzucę do tego jeszcze zdjęcie satelitarne pogody w Europie aktualizowane co pół godziny (prosto z METEOSAT-a 7), obserwacje zorzy polarnej z 24 kwietnia 2002 roku oraz informacje o komecie Ikeya-Zhanga.

2002-06-08 13:42:42+02 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

* * 
Gwiazdy Zmienne Zaćmieniowe
http://www.as.ap.krakow.pl/gzz/ (1741/0.30)
Witryna wyróżniająca się polski

Strona ta jest adresowana do osób zainteresowanych przyłączeniem się do programu obserwacji minimów gwiazd zmiennych zaćmieniowych (w skrócie GZZ) koordynowanego przez Obserwatorium Astronomiczne na Suhorze w Gorcach.

2001-09-16 00:30:48+02 (Wojtek Rutkowski)


Strona także pod adresem http://www.wsi.edu.pl/~sibetlem/gzz/.

2002-05-21 12:54:59+02 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

* * 
Astronomia dla każdego
http://web1.archive.org/web/20011112214436/http://www.kki.net.pl/kirgo/ (1006/0.16)
Witryna wyróżniająca się polski

Niedługie artykuły na temat Marsa, komet i obserwacji astronomicznych. Jest także kilka astronomicznych aforyzmów i wierszy o tematyce astronomicznej.

2001-04-06 10:41:33+02 (Gabriel Pietrzkowski)


Są tu również dane dotyczące obserwacji prowadzonych przez autora strony, Krzysztofa Wójtowicza.

2002-05-06 18:39:12+02 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

* * 
Planeta X
http://republika.pl/planetb612/ (2288/0.37)
Witryna wyróżniająca się polski

Witryna prowadzona przez Karola Pankowskiego. Zawiera FAQ listy dyskusyjnej pl.sci.kosmos, opisy teorii o hipotetycznych planetach (nie tylko o Planecie X), kompletny katalog Messiera ze wszystkimi obiektami w kolorze (to trzeba zobaczyć!), wyniki obserwacji komet i planet wykonanych przez autora i wybór linków do stron z astrofotografią (z wartym uwagi podziałem na kontynenty). Znalazło się też miejsce na listę najlepszych programów i appletów astronomicznych (także pod Linuxa). W odpowiednich działach można odnaleźć nowinki dotyczące obiektów naszego Układu i krótkie przeglądy misji astronautycznych. Warto zajrzeć do działu "zdjęcie dnia" (zupełnie niezależnego od innych tego typu projektów) i "space art" (sztuki kosmicznej). Godne uwagi jest też kalendarium i kalendarz astronomiczny, który zapowiada ważniejsze wydarzenia astronomiczne i astronautyczne. Szkoda tylko, że na każde poświęcono zaledwie jedną linijkę.

2002-04-27 00:49:40+02 (Marcin Marszałek)

*
*

* * 
CCD University
http://www.ccd.com/ccdu.html (1017/0.17)
Witryna wyróżniająca się angielski

Na tej stronie poznasz tajniki fotografowania nieba za pomocą kamery CCD.

2001-02-17 21:34:45+01 (Szymon Kozłowski)


Ciekawie przygotowana witryna z dużą ilością artykułów poświęconych tajnikom wykonywania zdjęć za pomocą kamery CCD.

2002-04-25 12:55:31+02 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

* * 
Bob Yen's Page
http://www.comet-track.com/indexc.html (1233/0.20)
Witryna wyróżniająca się angielski

Serwis astronomiczny dotyczący wydarzeń związanych z kometami, deszczem meteorytów, zaćmieniami Słońca i innymi rzeczami. Zawiera dużo zdjęć.

2002-04-08 17:41:55+02 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

* * 
(M)roczne niebo
http://www.astro.hg.pl/ (5429/0.87)
Witryna wyróżniająca się polski

Na witrynie zostały szeroko ujęte takie tematy jak "Planety" (dokładny opis planet Układu Słonecznego, ale nie brakuje też listy innych znanych układów planetarnych), "Gwiazdy" (ewolucja gwiazd, opis wybranych widocznych na naszym niebie), czy "Niebo" (mapka nieba, opisy widzialnych u nas gwiazdozbiorów, a nawet mitologia). Strona dla każdego obserwatora nocnego nieba.

2000-10-11 11:04:06+02 (Marcin Marszałek)

*
*

* * 
AstroMax
http://astromax.republika.pl/ (810/0.14)
Witryna wyróżniająca się polski

Witryna poświęcona obserwacjom komet oraz zakryć gwiazd. Znajduje się tu mnóstwo informacji dotyczących technik obserwacji, niezbędne dane - efemerydy. Autor strony - Paweł Maksym - jest doświadczonym obserwatorem komet i zakryć. Należy m.in. do łódzkiego oddziału PTMA, stąd informacje o planowanych spotkaniach.

2002-02-18 20:39:43+01 (Wojtek Rutkowski)

*
*

* * 
Bradford -Robotic -Telscope
http://www.telescope.org/rti/index.html (1020/0.17)
Witryna wyróżniająca się angielski

46-cio centymetrowy teleskop w West Yorkshire w Anglii. Każdy może z niego skorzystać używając Internetu i przeprowadzić ciekawe obserwacje.

2001-01-30 17:42:14+01 (Michał Matraszek)

*
*

* * 
Chuck Faranda's Astronomy Page
http://home.attbi.com/~chuckfa/ (1493/0.24)
Witryna wyróżniająca się angielski

Strona Chucka Farandy. Zawiera informacje o zbudowanym przez niego przydomowym obserwatorium, a także wiele zdjęć, między innymi rewelacyjne animowane zaćmienie Księżyca..

2000-10-31 10:55:18+01 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

* * 
Peoria Astronomical Society
http://www.astronomical.org/ (1395/0.22)
Witryna wyróżniająca się angielski

Strona domowa Peoria Astronomical Society. Można na niej znaleźć między innymi porady dotyczące amatorskich obserwacji nieba, oraz opisy gwiazdozbiorów wraz z leżącymi w nich gwiazdami zmiennymi i obiektami mgławicowymi.

2000-10-04 23:32:31+02 (Kacper Kornet)

*
*

* * 
Astronomia i kosmologia - Wirtualny Wszechświat
http://www.wiw.pl/astronomia/ (4991/0.80)
Witryna wyróżniająca się polski

Dział serwisu Wirtualny Wszechświat dotyczący astronomii i kosmologii. Znajdziesz tu bardzo dużo informacji dotyczących historii astronomii i metod jakimi się posługuje. Jest tu dużo tekstów zarówno o teorii obserwacji jak i informacji o tym, co w danym miesiącu obsewować. Zwracają też uwagę rozbudowane działy o Układzie Słonecznym, galaktykach i badaniu Kosmosu. Serwis uzupełniony o eseje i dział dotyczący kosmologii jest według mnie jednym z ciekawszych miejsc astronomicznego Internetu, polecam go zarówno początkującym jak i zaawansowanym miłośnikom astronomii.

2000-09-30 12:27:03+02 (Marcin Marszałek)

*
*

* * 
Detektory Astronomii Optycznej
http://astro.ia.uz.zgora.pl/dao/ (1186/0.21)
Przeciętna witryna polski

Strona zawiera informacje na temat detektorów używanych w astronomii optycznej. Można tu znaleźć także informacje na temat fotometrii, teleskopów, i rożnych innych rzeczy, które przyczyniają się do tego aby nasze obserwacje były wartościowe naukowo.

2002-03-10 12:10:21+01 (Szymon Kozłowski)


Dane znjadujące się na tej witrynie mogłyby pomóc amatorowi obserwacji i rejestrowania nocnego nieba zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Niestety, wiekszość podstron jest po prostu "under construction".

2002-10-21 14:27:54+02 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

* * 
Black Page
http://www.ufo.nano.pl/ (1352/0.22)
Przeciętna witryna polski

Ładnie zrobiona witryna, prezentująca obok podstawowych informacji, faktów i ciekawostek na temat Układu Słonecznego, planet czy wszechświata również galerię zdjęć ukazujących fenomeny natury.

2001-03-19 20:55:17+01 (Wojtek Rutkowski)


Na witrynie można też odnaleźć trochę podstawowych informacji na temat amatorskich obserwacji, mechaniki nieba i lotów kosmicznych.

2001-05-04 19:25:59+02 (Marcin Marszałek)


Strona ma bardzie paranormalny niż astronomiczny profil, co nie zmienia faktu, że znajdują się tutaj ciekawe i, co ważne, prawdziwe informacje.

2002-04-29 15:29:24+02 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

* * 
Kometa Hale-Bopp
http://meteo.ids.pl/kom/ (1316/0.21)
Przeciętna witryna polski

Informacje ogólne o kometach, kalendarium komety Hale-Bopp z 1997 roku oraz całkiem ciekawe zdjęcia i linki do innych stron na ten temat.

2000-11-25 13:23:08+01 (Gabriel Pietrzkowski)

*
*

* * 
Strona Miłośnika Astronomii
http://www.astronomia.w.pl/ (2638/0.47)
Przeciętna witryna polski

Strona poświęcona ogólnie rzecz biorąc amatorskim obserwacjom i astrofotografii. Jest wszystkiego po trochu, jest galeria zdjęć, dział ogłoszeń, gry, linki, informacje dotyczące sprzętu, download. Z niecierpliwością czekam na uruchomienie przez autora serwisu TV Astro czyli streamingu obrazu z kamery podczas obserwacji zakryć i innych zjawisk astronomicznych.

2002-04-12 13:38:34+02 (Wojtek Rutkowski)

*
*

* * 
Gwiazdy zmienne
http://www.polbox.com/w/wronkiab/ (1170/0.19)
Przeciętna witryna polski

Potężny artykuł o wszelkich typach gwiazd zmiennych i ich obserwacji.

2000-11-18 22:30:47+01 (Gabriel Pietrzkowski)


Strona zawiera chyba wszystkie informacje na temat gwiazd zmiennych. Zawiera m.in duży opis rodzajów tych gwiazd, porady jak je obserwować i informacje o organizacji AAVSO - wszystko na temat gwiazd zmiennych.

2001-01-20 21:34:46+01 (Krzysztof Gaudy)


Strona przygotowana została przez któregoś wielu z miłośników astronomii. Opisuje wszystkie znane typy gwiazd zmiennych - wybuchowych, pulsujących i zaćmieniowych.

2001-12-19 14:17:14+01 (Marta Górnicka)

*
*

* * 
Strony Marcina Jarskiego
http://kni.kul.lublin.pl/~mjarski/ (1116/0.19)
Przeciętna witryna polski

Strona zawiera podstronę poświęconą obserwacji Słońca. Można tam znaleźć informacje o prowadzonych przez Marcina Jarskiego obserwacjach Słońca.

2001-11-09 11:22:25+01 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

* * 
Amateur Astronomers Anonymous
http://www.stargazing.net/aaa/ (1222/0.20)
Przeciętna witryna angielski

Witryna poświęcona astronomii amatorskiej i budowaniu teleskopów. W budowie.
Strona serwisu stron amatorskich www.stargazing.net.

2001-05-11 23:48:19+02 (Wojtek Rutkowski)

*
*

* * 
Astronomia
http://www.republika.pl/aidzior/ (1971/0.32)
Przeciętna witryna polski

Strona zawiera informacje dla początkujących miłośników astronomi - porady, zdjęcia oraz różne artykuły o teleskopach (m.in. recenzja teleskopu Pluto/S) i artykuły z astrofizyki - np. o czarnych dziurach.

2001-01-14 19:16:55+01 (Krzysztof Gaudy)


Na stronę Andrzeja Idziora składają się przede wszystkim porady dotyczące kupna teleskopu i obserwacji nieba, oraz kilka artykułów dotyczących kosmologii. Dział z własnymi zdjęciami autora jest w przygotowaniu.

2001-05-04 19:35:55+02 (Marcin Marszałek)

*
*

* * 
Komety i meteory (Wojciech Jonderko)
http://republika.pl/jonwo/ (1034/0.17)
Przeciętna witryna polski

Pobierzne informacje o rojach meteorów i kometach oraz dość obszerne o obserwacjach astronomicznych (czyli jak, gdzie, kiedy i co obserwować).

2001-03-21 11:59:55+01 (Gabriel Pietrzkowski)

*
*

* * 
CCD World
http://www.not.iac.es/CCD-world/ (902/0.15)
Przeciętna witryna angielski

Strona poświęcona detektorom CCD. Zawiera ona bogaty zbiór odnośników do innych stron, a także listę mailingową.

2001-02-17 21:28:39+01 (Szymon Kozłowski)

*
*

* * 
Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics - Optical and Infrared Astronomy Division
http://cfa-www.harvard.edu/ (1104/0.18)
Przeciętna witryna angielski

Strona Optical and Infrared Astronomy Division w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

2000-11-07 09:02:15+01 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

* * 
Ask Izzy
http://darkstar.swsc.k12.ar.us/~izzy/aimain.html (962/0.16)
Przeciętna witryna angielski

Strona dla astronomów-amatorów. Mogą zapytać o co tylko chcą, a co dotyczyłoby obserwacji...

2000-11-02 08:06:54+01 (Łukasz Wiśniewski)

*
*

Do góry

© 2000-2009 - Klub Astronomiczny Almukantarat
Wszelkie Prawa Zastrzeżone - All Rights Reserved
Nasze serwery są obecne w sieci dzięki uprzejmości WRuta
...
Najlepiej: 1024x768x16M, HTML 4.0, CSS 2.0, JavaScript
Wydawca:  Klub Astronomiczny Almukantarat
Azzie